کارگاه مادر و کودک

هر فردی به عنوان مادر یا پدر به دنیا نمی‌آید؛ بلکه مهارت‌های مرتبط با والدین بودن را در طول زندگی خود یاد می‌گیرد. یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های والدین، رشد و پرورش فرزندانشان به بهترین شکل ممکن است. همه ما در تلاشیم تا فرزندانی باهوش، موفق و توانمند را بزرگ کنیم که توانایی مقابله با چالش‌ها را داشته باشند. با این حال، بسیاری از ما نمی‌دانیم که چگونه به این هدف برسیم. 

بر اساس تحقیقات اخیری که یونیسف به انجام رسانده است، بسیاری از مادران، صرف‌نظر از داشتن اوقات فراغت فراوان یا محدود، خواه خانه‌دار باشند یا شاغل، نحوه‌ی گذراندن اوقات اختصاصی و معنادار با کودکان‌شان را نمی‌دانند.

مادران خانه‌دار در این پژوهش اغلب اینگونه شکایت کرده‌اند: «ما به خوبی می‌دانیم که چگونه بهترین غذا و پوشاک را برای فرزندمان تهیه و انتخاب نماییم، فضایی آرام و منظم برایش فراهم آوریم یا احساسات‌مان را به او ابراز کنیم. اما وقتی پای وقت گذراندن با آن‌ها به میان می‌آید، نمی‌دانیم چه اقدامی باید انجام دهیم!»

 کلاس مادر و کودک جی جا

البته، این موضوع تنها یکی از چالش‌هایی است که در کارگاه‌ مادر و کودک جی جا به دنبال حل آن هستیم.

کارگاه مادر و کودک چیست؟​

کلاس مادر و کودک فضایی امن و حمایتی است که در آن هم مادر و هم کودک می‌توانند در کنار یکدیگر وقت بگذرانند، مهارت‌های جدید بیاموزند و رشد کنند. یکی از مهم‌ترین اهداف کارگاه مادر و کودک جی جا؛ کاهش وابستگی کودک به مادر و غلبه بر اضطراب جدایی است. اگر کودکان بتوانند پیش از ورود به فضای پیش‌دبستانی، بر این اضطراب غلبه کنند و به‌مرور از مادر و محیط خانه فاصله بگیرند، مراحل رشدی بعدی را نیز بهتر و موفق‌تر پشت سر خواهند گذاشت.

بنر کارگاه مادر و کودک

مادر در این کارگاه‌ها می‌آموزد کودک خود را درک کند، انتخاب‌ها و تصمیمات بهتری داشته‌باشد و به‌خوبی از پس موقعیت‌های دشوار فرزندپروری بربیاید. به‌علاوه ارتباط با دیگر مادران و روانشناسان و متخصصان، او را از سردرگمی و نگرانی در مواجهه با شرایط پیش‌بینی‌ناپذیر می‌رهاند و احساس هم‌دلی و حمایت را در او تقویت می‌کند.

کودک نیز در این محیط مهارت‌های مختلفی به دست می‌آورد، بر اضطراب جدایی خود غلبه می‌کند و یاد می‌گیرد چگونه با هم‌سالان خود ارتباط برقرار کند.

«نام و شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گیرند»

ویژگی‌های مهم کارگاه مادر و کودک

یک کارگاه مادر و کودک ویژگی‌های خاصی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

کارگاه مادر و کودک باید تعاملی باشد:

اساس این ورکشاپ، برقراری ارتباط و تعامل است. کودک یاد می‌گیرد دوست پیدا کند و با دوستان خود بازی کند. مادر نیز به تعامل با مادران دیگر می‌پردازد و از تجربیات آن‌ها استفاده می‌کند. همچنین مادر با روانشناسان کودک ارتباط برقرار می‌کند و زیر نظر آن‌ها، سبک فرزندپروری خود را بررسی و اصلاح می‌نماید. علاوه بر همه این‌ها، کودک و مادر یاد می‌گیرند چطور با یکدیگر رابطه‌ای کارآمد و سازنده برقرار کنند. این ارتباط آورده‌های بسیاری برای هر دو خواهد داشت.

یکی از اهداف ورکشاپ کودک و مادر آموزش و توانمندسازی است:

فضای آموزشی در این ورکشاپ‌ها برقرار است و این موضوع در محیط کاملا احساس می‌شود. بااین‌حال کودکان در این سن هنوز به یادگیری مستمر و آکادمیک نیاز ندارند و آموزش آن‌ها با علاقه و شادی همراه است. مادران نیز در کارگاه آموزش می‌بینند که چطور با چالش‌ها و نیازهای کودک مواجه شوند. درواقع یکی از اصول کارگاه، توسعه مهارت‌های فرزندپروری و آموزش مادران است.

در این کارگاه‌ها حمایت و هم‌دلی را توسعه می‌دهیم:

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی کارگاه روانشناسی مادر و کودک جی جا، تشویق و حمایت کودک است. کودکان در محیطی حمایتی قرار می‌گیرند که امکان آزمون و خطا در آن وجود دارد. به‌علاوه ایجاد ارتباط موثر و هم‌دلانه را آموزش می‌بینند و روابط اجتماعی و تعامل با همسالان در آن‌ها تقویت می‌شود.

سرگرمی و بازی یکی از پایه‌های اصلی کارگاه مادر و کودک جی جا است:

در این کارگاه‌ها محیطی شاد و مفرح وجود دارد که سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است و به ثبت خاطرات ارزشمند و دوست‌داشتنی کمک می‌کند. همچنین بازی‌های متنوعی در کارگاه مادر و کودک آموزش داده می‌شود و در کنار توسعه مهارت‌ها، هوش هیجانی و افزایش آگاهی، سلامت روان و شادی را به کودک می‌بخشد.

 

کلاس مادر و کودک جی جا؛ بهترین کلاس مادر و کودک غرب تهران

چرا متخصصان کارگاه مادر و کودک را توصیه می‌کنند؟

همان‌طور که گفتیم، کلاس مادر و کودک ضامن رشد سالم کودک، پشت سر گذاشتن چالش‌های خاص در سنین بحرانی کودکی و بهبود روابط مادر و فرزندی است. اما نکته مهم این است که این امور باید زیر نظر متخصصان و مشاوران باتجربه انجام بگیرد. کارگاه‌های مادر و کودک از این نظر نیز مفید و قابل اعتماد هستند.

روانشناسان کودک حاضر در این دوره‌ها به‌خوبی می‌توانند چالش‌های مسیر را پیش‌بینی کنند و در زمان مناسب به رفع آن‌ها بپردازند. به‌طور کلی کارگاه روانشناسی مادر و کودک مزایای متعددی برای مادر، فرزند و به‌طور غیرمستقیم برای خانواده دارد که در ادامه بخشی از آن‌ها را می‌خوانیم:

مزایای کارگاه های مادر و کودک برای کودکان

فرزند شما در کارگاه کودک و مادر یاد می‌گیرد چطور خودش را در جامعه پیدا کند، با هم‌سالان تعامل موثری داشته باشد و برای شناخت و آشنایی با دیگران قدم بردارد. این کارگاه‌ها در جهت تربیت کودک گام برمی‌دارند، به کودکان اعتماد به نفس و عزت نفس می‌بخشند، آن‌ها را تاب‌آور و سازگار بار می‌آورند و کمک می‌کنند شایستگی‌های اجتماعی و عاطفی خود را توسعه دهند.

به‌علاوه فضای کارگاه به‌گونه‌ای است که به دور از اضطراب و فشار، کودک می‌تواند تجربیات مختلفی به دست بیاورد، استعدادهای خود را کشف کند، خودابرازی را یاد بگیرد و به پرورش خلاقیت خود بپردازد. بنابراین در ورکشاپ مادر و کودک بر روی رشد جسمانی، روانی، هیجانی و اخلاقی کودک تمرکز می‌کنیم و مهارت‌های فردی، اجتماعی و عاطفی او را توسعه می‌دهیم.

مزایای کارگاه مادر و فرزند برای مادران​

همان‌طور که کودک در شروع زندگی با گستره‌ای از تجربیات جدید روبرو می‌شود، مادران نیز، خصوصا آن دسته که برای اولین بار مادر بودن را تجربه می‌کنند، به دنیایی همراه با زیبایی‌ها، چالش‌ها و مشکلات مختلف وارد می‌شوند. بنابراین به آگاهی، آموزش و مشورت متخصصان نیاز دارند. کارگاه مادر و کودک به مادران کمک می‌کند تا شناخت بهتری نسبت به کودک خود پیدا کنند، نیازهای خاص او را در هر سن در نظر بگیرند و زمان مشترک خود را به‌شکلی مفیدتر و بهتر مدیریت کنند. همچنین در این فضا امکان تبادل تجربه‌ها و اطلاعات با دیگر مادران مهیا می‌شود.

چالش‌های فرزندپروری در دنیای مدرن​

فرزندپروری همواره در طول تاریخ چالش‌های خاص خودش را داشته و با دشواری‌هایی روبرو بوده‌است. با این‌حال دنیای امروز فضای جدیدی از چالش‌ها و فرصت‌ها را در کنار هم ایجاد کرده‌است و شرایط را تغییر داده‌است. برای نمونه در این عصر، کنترل روابط فرزندان بسیار سخت‌تر از گذشته است چرا که با توسعه دنیای مجازی، ارتباطات گسترش قابل توجهی پیدا کرده‌اند و به‌سادگی نمی‌توان بر آن‌ها نظارت کرد.
یکی دیگر از تغییرات دنیای مدرن، پدید آمدن خانواده‌های هسته‌ای است. تا همین چند دهه پیش اغلب خانواده‌ها علاوه بر پدر، مادر و فرزندان، شامل یک پدربزرگ یا مادربزرگ نیز بود. اگر به عقب‌تر برگردیم تعداد اعضای خانواده را باز هم گسترده‌تر می‌بینیم. خانواده‌های هسته‌ای مزایای خودش را دارد اما با چالش‌هایی نیز روبرو است. مسئولیت تربیت کودک تماما با والدین اوست و آن‌ها باید به همه نیازهای کودکان خود رسیدگی کنند. اگرچه خانواده‌های مدرن کنترل بیشتر، روابط صمیمی‌تر و حد و مرزهای مشخص‌تری دارند اما خانواده‌های سنتی حمایت بیشتری را ارائه می‌کردند و در آن‌ها وظایف بیشتری بین افراد تقسیم می‌شد.
 
کارگاه مادر و کودک

بهترین کارگاه مادر و کودک چه کارگاهی است؟​

برای انتخاب بهترین ورکشاپ مادر فرزندی، به موضوعات مختلفی باید توجه کرد که آن‌ها را توضیح می‌دهیم:
 1. قدمت موسسه: موسساتی که پیشینه و تجربه بیشتری در این زمینه دارند، امکانات بهتر، به‌روزتر و کامل‌تری را ارائه می‌کنند.
 2. محدوده سنی: موضوع مهم دیگر سن فرزند شماست. مناسب‌ترین کارگاه مادر و فرزند، کارگاهی است که با سن و سال فرزند شما هم‌خوانی داشته باشد و فرصت تربیت کودک و تعامل با هم‌سالان را به او بدهد.
 3. تسهیلگران و مشاوران کودک باتجربه: چنین کارگاهی باید زیر نظر متخصصین حوزه کودک برگزار شود. بنابراین پیش از انتخاب کارگاه، از تخصص برگزارکنندگان اطمینان حاصل کنید.
 4. محتوای کارگاه: موضوعات مختلفی ممکن است محور برگزاری کارگاه باشد. بنابراین قبل از ثبت نام مطمئن شوید که موضوع ورکشاپ، نیازها، چالش‌ها و خواسته‌های شما را پوشش می‌دهد.
 5. مدت زمان کارگاه: بعضی از ورکشاپ‌ها چند روز ادامه دارند در حالی‌که بعضی دیگر در چند ساعت تمام می‌شوند. مدت زمان کارگاه باید متناسب با توانایی و محدودیت‌های شما باشد.
 6. محل برگزاری: کارگاهی را انتخاب کنید که رفت و آمد به آن سخت نباشد و بتوانید به راحتی در آن شرکت کنید. کارگاه‌هایی که دور از منزل شما قرار دارند ممکن است ساعت‌ها وقت شما را بگیرند و همچنین کودکتان را خسته و دلزده کنند.
 7. قیمت کارگاه مادر و کودک: کارگاهی متناسب با بودجه خود انتخاب کنید.

بهترین کلاس مادر و کودک

بهترین کارگاه مادر و کودک غرب تهران کدام است؟

کارگاه‌های مختلفی در منطقه غرب وجود دارد که متناسب با محدودیت‌های زمانی خود، نیازها و علایق کودک و سن و سال او می‌توانید بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. برای مثال اگر کودک شما عاشق نقاشی کردن است، کارگاه نقاشی خلاق کودکان می‌تواند برای او سودمند و شادی‌بخش باشد.

تیم جی جا کارگاه‌های متنوعی را با هدف بازی، خلاقیت، آموزش و پرورش مهارت‌های مورد نیاز کودک در منطقه غرب تهران برای سنین مختلف برگزار می‌کند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

لیست کارگاه های مادر و کودک در غرب تهران

جی جا با بیش از 16 سال سابقه در حوزه کودک و برگزاری بیش از 300 کارگاه مادر و کودک در غرب تهران همچنان در حال فعالیت در این زمینه است. تیم متخصص جی جا در حال حاضر نیز ورکشاپ‌های مادر و کودک متنوعی را در محدود غرب تهران برگزار می‌کند:

 

لیست کارگاه مادر و کودک

 

 • کارگاه شناختی مادر و کودک: این کارگاه با هدف توسعه شناخت کودک، آموزش مفاهیم اساسی و پرورش خلاقیت او برگزار می‌شود و بر کنترل اضطراب جدایی و پرورش تعاملات اجتماعی کودک متمرکز است.
 • کارگاه مادر و کودک فسقلی‌ها: در این کارگاه تمرکز بر تجربه‌های جدید کودک، آشنایی با محیط‌های تازه، کسب مهارت‌های زبانی، تقویت مهارت‌های حسی و حرکتی کودکان به کمک بازی‌ها است.
 • کارگاه مادر و کودک جوانه‌ها: در ورکشاپ جوانه‌ها کودکان یاد می‌گیرند چطور بر اضطراب خود غلبه کنند و  بازی‌های متنوعی را برای بهبود رشد شناختی، هماهنگی حرکتی و تعامل اجتماعی تجربه می‌کند.
 • کارگاه لگو برای مادر و کودک: یکی از انواع کارگاه بازی مادر و کودک، لگو است. تمرکز این کارگاه بر روی هماهنگی چشمان و دست‌ها، تقویت حواس پنج‌گانه کودک و تقویت رابطه مادر و کودک است. این کارگاه بر اساس بازی‌های آموزشی طراحی شده‌است.
 • کارگاه مادر و کودک ورزشی: هدف از کارگاه ورزشی کودکان، افزایش آمادگی جسمانی و هماهنگی حرکتی است. این کارگاه به کمک بازی‌های هیجان‌انگیز و ریتمیک و در جهت بهبود تمرکز، حافظه، عضلات و شناخت کودک از خود برگزار می‌شود و همچنین به سلامت جسمانی کودک کمک می‌کند.
 • کارگاه مسی پلی برای مادر و کودک: یکی از بهترین کارگاه‌ها برای کنترل اضطراب کودک از جمله اضطراب جدایی و تقویت حواس پنج‌گانه، کارگاه مسی پلی است. در این کارگاه بازی مادر و کودک، فرزند مهارت کار با دستان خود را پرورش می‌دهد و دنیای اطراف را کشف می‌کند.
 • کارگاه مادر و کودک بازی خلاق دو زبانه: تمرکز این کارگاه بر آموزش هم‌زمان زبان انگلیسی، مهارت‌های اجتماعی و تفکر خلاقانه است. کودکان زیر نظر تسهیل‌گر و مربی یاد می‌گیرند چطور ارتباط موثر برقرار کنند و همچنین زبان انگلیسی را نیز آموزش می‌بینند.

انواع بازی های کارگاه مادر و کودک کدامند؟

برای همه مادرها، چه تجربه فرزندپروری داشته باشند و چه فرزند اولشان باشد، سلامت روانی و هیجانی کودک مهم‌ترین دغدغه است. کارگاه مادر و کودک فرصتی را برای آموختن بیشتر درباره کودکان مطابق با علم روز دنیا مهیا می‌کند و به بهبود تعامل مادر و کودک می‌پردازد. یکی از روش‌های نوین و کاربردی برای آموزش به کودک و برقراری رابطه موثر میان مادر و فرزند، بازی است.

بازی های کارگاه مادر و کودک

البته همه بازی‌ها می‌توانند سرگرم‌کننده باشند اما وقتی از بازی در ورکشاپ فرزند و مادر صحبت می‌کنیم به بازی‌های خاصی اشاره داریم که توانمندی‌های کودک در ابعاد مختلف زندگی را تقویت می‌کند. برای نمونه با بازی‌های زیر آشنا می‌شوید:

بازی مسی پلی (به انگلیسی: Messy Play، به معنای کثیف بازی):

کودکان سرشار از ذوق و هیجان برای اکتشاف دنیا هستند. آن‌ها محیط را مثل ما ادراک نمی‌کنند و همه‌چیز، از رنگ‌ها و بوها تا صداها و زبری و نرمی برایشان تازگی دارد. کودک شما نیاز دارد محیط اطراف خود را تجربه کند و بشناسد. یکی از بازی‌های سرگرم‌کننده کودک و والدین، مسی (به معنای نامرتب و درهم و برهم) پلی (به معنای بازی) است. در این بازی مشترک با مادر که برای کودک سراسر از اکتشاف است شامل گل، خاک، رنگ، خمیر بازی، آب و … استفاده می‌شود. بعضی از کارگاه‌های مادر و کودک در برنامه خود این بازی را نیز قرار می‌دهند.

بازی های ریتمیک:

بازی‌های ریتمی با موسیقی همراه هستند و علاوه بر شاد و مفرح بودن، به تقویت مهارت‌های شناختی کودکان و بهبود توانایی تشخیصی آن‌ها نیز کمک می‌کنند. کودکان یاد می‌گیرند طی این بازی‌ها هماهنگی شناختی-حرکتی خود را تقویت کنند، تمرکز و حافظه خود را پرورش بدهند و مهارت‌های اجتماعی بیشتری به دست بیاورند.

بازی حسی:

بازی‌های حسی برای تقویت حواس 5گانه و تقویت مهارت‌های حسی و حرکتی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بازی‌ها که انواع مختلف و متنوعی دارند، مطابق با محدوده سنی کودک انتخاب می‌شوند و برای تحریک و تقویت حس بینایی، چشایی، بویایی، شنوایی و لامسه کاربرد دارند. ابزارهای مورد استفاده در بازی کاملا بی‌خطر هستند و هم‌زمان با حواس کودک، سایر توانمندی‌های او از جمله مهارت‌های زبانی و اجتماعی نیز بهبود پیدا می‌کنند.

کارگاه مادر و کودک مسی پلی

بازی و ورزش:

فعالیت فیزیکی و ورزش برای هر سن و سالی حیاتی و مفید است. کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای داشتن سلامت جسم و روان به تمرینات ورزشی روتین نیاز دارند. اما چون پایبند ماندن به یک برنامه منظم ممکن است برای بچه‌ها کار ساده‌ای نباشد، ترکیب بازی با ورزش یک تصمیم هوشمندانه و مفید خواهد بود. انواع بازی‌های ترکیبی با فعالیت بدنی در کارگاه مادر و فرزند جی جا طراحی شده‌اند که علاوه بر سلامت فیزیکی، بهبود خلق و خو و تقویت مهارت‌های اجتماعی کودکان را تامین می‌کنند.

بازی رشدی شناختی:

رشد شناختی یک فرایند تدریجی است که در کودکان از بدو تولد آغاز می‌شود و در سال‌ها اولیه زندگی بیشترین تغییرات را دارد. بنابراین برای کودکان زیر 5 سال بسیار اهمیت دارد که به تقویت مهارت‌های شناختی خود بپردازند. بازی‌های رشدی-شناختی با هدف تقویت فکر کردن، استدلال، تعامل اجتماعی و ایجاد هماهنگی میان ارگان‌های مختلف طراحی شده‌اند و در کارگاه مادر و کودک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازی های گروهی:

برای تقویت مهارت‌های اجتماعی کودکان و هوش هیجانی آن‌ها، انجام بازی‌های گروهی ضروری است. این بازی‌ها، کار گروهی، رعایت قوانین اجتماعی (مانند رعایت نوبت دیگران) و هیجانات مرتبط با روابط را گسترش می‌دهند. همچنین به رشد و تقویت حافظه، یادگیری و تمرکز کودک کمک می‌کنند.

بازی های هوش و خلاقیت:

کودک برای افزایش هوش اجتماعی، هیجانی و منطقی به محیطی شاد و بدون استرس نیاز دارد که در آن بتواند استعدادهای خود را پیدا و شکوفا کند. کارگاه روانشناسی مادر و کودک چنین فضایی را در اختیار کودکان قرار می‌دهد.

بازی های تمرکزی:

دسته دیگر بازی‌های کودکان در کارگاه مادر و کودک، بازی‌های تمرکزی است. کودک در این بازی‌ها، مهارت‌های شناختی، هیجانی و اجتماعی خود را بهبود می‌بخشد و حافظه و یادگیری خود را تقویت می‌کند.

 

انواع کارگاه‌های مادر و کودک بر اساس گروه سنی کودکان

کودکان به تناسب بازه سنی خود به شرایط متفاوتی برای رشد و پرورش نیاز دارند. در هر بازه‌ای از زندگی یک کودک، تغییرات مشخص و منحصربه‌فردی رخ می‌دهد و آموزش‌ها و بازی‌های ارائه‌شده در آن دوره باید متناسب با مرحله رشدی کودک باشد. در کارگاه مادر و کودک به این مورد نیز توجه می‌شود و روانشناسان و متخصصان به‌تناسب مرحله رشدی فرزندان، برنامه مناسبی برای کودک و مادر در نظر می‌گیرند.

انواع کارگاه مادر و کودک

گروه سنی زیر یکسال

نوزادان در سال اول زندگی خود مهارت‌های بسیاری به دست می‌آورند؛ آن‌ها به‌تدریج چهره افراد آشنا را می‌شناسند، با ایجاد سر و صدا جلب توجه می‌کنند و اشیا را با لمس کردن و چشیدن کشف می‌کنند. پس از مدتی به کلمات خاصی واکنش نشان می‌دهند و آن‌ها را می‌فهمند. کارگاه مادر و کودک برای نوزادان با نیازهای خاص آن‌ها متناسب است.

گروه سنی یک تا دو سال

در سال دوم زندگی، کودک رشد شناختی، هیجانی، اجتماعی و فیزیکی قابل توجهی را تجربه می‌کند. آن‌ها کنترل بدن خود را یاد می‌گیرند و کم‌کم می‌توانند تعادل خود را حفظ کنند. آموزش‌ها و بازی‌های این دوره نیز باید با نیازهای کودک هم‌خوان باشد و این موضوع در کارگاه مادر و کودک برای گروه سنی یک تا دو سال مورد توجه قرار گرفته است.

گروه سنی دو تا سه سال

در دوره سنی دو تا سه سالگی، کودکان به‌تدریج بعضی از کارهای خود را به‌عهده می‌گیرند و خودمختاری در آن‌ها رشد می‌کند. ضمنا رشد شناختی، هیجانی، اجتماعی و فیزیکی همچنان ادامه خواهد داشت. کودکان در این دوره به آموزش‌ها و بازی‌هایی نیاز دارند که مرتبط با شرایط خاص خودشان و دوره رشدی آن‌ها باشد. این موضوعی است که در کارگاه مادر و کودک گروه سنی دو تا سه سال مورد توجه قرار می‌گیرد.

رده سنی سه تا چهار سال

تغییرات قابل توجهی در سن 3 تا 4 سال در کودکان اتفاق می‌افتد و آن‌ها آماده انجام بازی‌های جدید برای توسعه مهارت‌ها، توانمندی‌ها و آگاهی‌های خود هستند. کارگاه مادر و کودک برای رده سنی 3 تا 4 سال با شرایط این کودکان متناسب است.

 

فضای کارگاه مادر و کودک چگونه می‌تواند باشد؟

کارگاه روانشناسی مادر و کودک به‌تناسب آموزش‌ها، اهداف و شرایط خاص می‌توانند در محیط‌های باز و فضای آزاد یا محیط‌های بسته مانند کلاس برگزار شوند. هر کدام از این دو محیط مزایای خود را دارند و به کودکان تجربه‌های متنوعی می‌بخشند.

کارگاه مادر و کودک فضای باز

فضای باز برای کودک سرشار از تجربه است. کودکان ابعاد طبیعت‌گرای خود را در محیط باز و در ارتباط با آسمان، درختان، حیوانات، خاک و گیاهان رشد می‌دهند. این فضا با کشف و رشد برای کودک همراه است و به او جسارت بیشتری می‌بخشد. کودکان در محیط باز اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند، کالری بیشتری می‌سوزانند و فعالیت جسمانی بالاتری خواهند داشت. بااین‌حال این محیط برای همه آموزش‌ها مناسب نیست و خطرات خود را دارد.

کارگاه مادر و کودک فضای بسته

فضای بسته به محیط امنی گفته می‌شود که معمولا نکات ایمنی و مراقبتی در آن مورد توجه قرار گرفته است. در این کارگاه‌ها کودک احساس امنیت بیشتری را تجربه می‌کند و تمرکز بیشتری برای یادگیری دارد. حواس‌پرتی در محیط‌های بسته به حداقل می‌رسد و کودک فرصت تفکر، تخیل و ابراز وجود را پیدا می‌کند. همچنین فرصت رشد مهارت‌های زبانی و اجتماعی در محیطی با آسیب کمتر مهیا می‌شود. با همه این‌ها، ابعاد طبیعت‌گرا و جستجوگر کودک ممکن است فرصت کافی برای رشد، تجربه و آموزش در این محیط نداشته باشد.

کارگاه مادر و کودک فضای باز و بسته

با توجه به موضوعات گفته‌شده، به نظر می‌رسد کودکان به هر دو محیط باز و بسته برای آموزش نیاز داشته‌باشند. نکته مهم این است که محیط یادگیری به‌تناسب موضوع و شرایط کودک انتخاب شود. کارگاه‌های فضای باز و بسته چنین شرایطی را مهیا می‌‌کنند.

 

کارگاه مادر و کودک فضای باز

تسهیل‌گران و مربیان کارگاه مادر و کودک

تسهیل‌گر به فردی گفته می‌شود که مانند یک مربی دلسوز به کودکان موضوعات مختلف را آموزش می‌دهد و مثل یک همراه، در کنار آن‌ها و با آن‌ها می‌سازد، کشف می‌کند و یاد می‌گیرد. تسهیل‌گر به‌معنای آسان‌کننده است. این افراد بر فعالیت‌های کودک نظارت می‌کنند اما او را محدود یا مضطرب نمی‌کنند. اجازه می‌دهند کودک بدون احساس ترس و اضطراب یاد بگیرد و تجربه کند.

نحوه برگزاری کارگاه مادر و کودک

کارگاه مادر و کودک می‌تواند به‌صورت حضوری یا آنلاین برگزار شود. البته تعداد کارگاه‌هایی که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند محدود است. همان‌طور که بارها گفته‌شد، یکی از اهداف اصلی این ورکشاپ‌ها، کشف و تجربه است و این امکان در آموزش مجازی کودک وجود ندارد. بنابراین اولویت با کارگاه‌های حضوری مادر و کودک است. در کارگاه مجازی، امکان تعامل کودکان با یکدیگر، شرایط گفتگو و به اشتراک گذاشتن تجربیات توسط مادران، امکان انجام بسیاری از بازی‌ها و آموزش‌ها و همچنین شرایطی برای تجربه کردن با حواس 5گانه وجود ندارد. به همین دلیل کارگاه مادر و کودک آنلاین برای بعضی از آموزش‌ها مناسب است و اولویت با ثبت نام در کارگاه حضوری است.

قیمت کارگاه مادر و کودک

پیشتر گفتیم که فاکتورهای بسیاری بر انتخاب بهترین کارگاه مادر و کودک اثرگذار هستند. ورکشاپ انتخابی باید از نظر مکانی در دسترس باشد، با سن کودک هم‌خوانی داشته باشد و هزینه‌ای که برای آن می‌پردازیم نیز در انتخاب آن موثر خواهد بود. مهم‌ترین نکته که بر تمام نکات بالا مقدم است، حضور افراد کارشناس، متخصص، مربیان، تسهیل‌گران و روانشناسان در این کارگاه‌ها است.

کارگاه مادر و کودک جی جا یکی از تخصصی‌ترین کارگاه های مادر و کودک واقع در غرب تهران است که زیر نظر تسهیلگران، متخصصان و روانشناسان کودک با برنامه‌های جامع رشدی کودکان در تمام گروه‌های سنی برگزار می‌شود. رده‌های سنی 6 ماه تا 4 سال همگی آموزش‌ها و بازی‌هایی متناسب با سن و مرحله رشدی خود دریافت می‌کنند و در محیطی امن و شاد برای کودک و مادر، به‌صورت خصوصی و نیمه خصوصی آموزش می‌بینند.
این دوره‌ها در همه روزهای هفته با تنوع بالا برگزار می‌شود. هزینه کارگاه مادر و کودک جی جا به‌تناسب نوع کارگاه، تعداد روزها و سن کودک متفاوت است. برای اطلاع از انواع کارگاه می‌توانید با شماره‌های مجموعه تماس بگیرید.

«نام و شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گیرند»

جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید:

۰۲۱۴۴۱۵۶۹۵۵

۰۹۱۹۶۵۳۰۴۶۰

ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

اینستاگرام کارگاه مادر و کودک